J.Ś. Dalajlama: Zmiany na lepsze nie wynikają z modlitwy, lecz są rezultatem działania

Jego Świątobliwość zakończył mówiąc, że naszym zadaniem jest przebudowa świata. Jest to ogromne wyzwanie, ale zmiana jest możliwa. Musimy nad tym pracować. Zmiany na lepsze nie wynikają z modlitwy, lecz są rezultatem działania. Olbrzymie nierówności w dystrybucji bogactwa pomiędzy narodami, korupcja na gigantyczną skalę nękająca nasze społeczeństwo — są to zjawiska, do których usunięcia powinniśmy dążyć. Rozlew krwi w XX wieku nie rozwiązał żadnych problemów. Wiek XXI powinien być wiekiem dialogu.

Tuluza, Francja, 15 sierpnia 2011 — Po południu Jego Świątobliwość Dalajlama wygłosił wykład publiczny w Toulouse Zenith dla publiczności liczącej ponad dziesięć tysięcy osób. Konferencję rozpoczął Stephen Hessel — 94 letni francuski pisarz, poeta, były sekretarz i jedyny żyjący członek Komisji Konwencji Praw Człowieka ONZ. Wyraził on swój podziw dla głębokiej mądrości Jego Świątobliwości i radość z powodu możności wysłuchania jego wykładu na temat “Sztuki Szczęścia”.

Po przywitaniu i pobłogosławieniu Stephana Hessela białym katakiem (szalem), Jego Świątobliwość powiedział, że chciałby mówić o etyce świeckiej. Nie jest jego intencją nieokazywanie szacunku religii, lecz chciałby przy tej okazji mówić o sprawach, które dotyczą całej ludzkości, wierzących i niewierzących w tym samym stopniu.

Jego Świątobliwość stwierdził, iż jego zdaniem, podstawą etyki jest zasadniczo altruizm — troska o dobro innych. Nie oznacza to, że troska o samego siebie jest nieetyczna, lecz jedynie, że nie powinno się tego czynić kosztem innych.

Prawidłowy, zdrowy rozwój ciała i umysłu każdego człowieka zależy początkowo od pełnej miłości troski matki —  jest to fundamentalny fakt ludzkiej egzystencji. Zaufanie dziecka do matki i jej intensywne uczucie do niego są naturalnymi instynktami —  nie pochodzą one z wiary religijnej. Ponadto, powiedział Jego Świątobliwość, jest naukowo dowiedzionym faktem, że fizyczny dobrostan rozkwita w atmosferze czułości i zaufania, natomiast życie w ciągłym lęku i stresie może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. W takich niekorzystnych okolicznościach, prawdziwą ochronę zapewnia pokój umysłu i spokój wewnętrzny, które z kolei pochodzą z pozytywnych uczuć i troski o innych. Tak więc dobroć serca ma znaczenie podstawowe i jest to coś, czego początkowo uczymy się od naszej matki.

Rozwijanie dobroci możliwe jest jedynie dzięki edukacji. Nie jest to sprawą religii. Żadna religia, jaka by nie była dobra, nie może mieć znaczenia uniwersalnego. Z drugiej strony, etyka świecka może być zrozumiała dla wszystkich.

Jego Świątobliwość zakończył mówiąc, że naszym zadaniem jest przebudowa świata. Jest to ogromne wyzwanie, ale zmiana jest możliwa. Musimy nad tym pracować. Zmiany na lepsze nie wynikają z modlitwy, lecz są rezultatem działania. Olbrzymie nierówności w dystrybucji bogactwa pomiędzy narodami, korupcja na gigantyczną skalę nękająca nasze społeczeństwo —  są to zjawiska, do których usunięcia powinniśmy dążyć. Rozlew krwi w XX wieku nie rozwiązał żadnych problemów. Wiek XXI powinien być wiekiem dialogu.

Na zakończenie wykładu Jego Świątobliwość odpowiadał na pytania publiczności.

J.Ś. Dalajlama w Tuluzie
J.Ś. Dalajlama wita Stephana Hessela przed wykładem w Tuluzie, 15 sierpnia 2011. Photo/Alexandra Silva

Tłumaczenie: Jan Skoczylas

więcej: Ostatni dzień wizyty J.Ś. Dalajlamy w Tuluzie — Dalajlama.info.pl.

mapa strony

strona główna

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: