Rada Ochrony Środowiska Zachodniej Australii: Wydobycie gazu łupkowego spowoduje “nieodwracalne” zniszczenie środowiska

Dyrektor Rady Ochrony Środowiska Zachodniej Australii, Piers Verstegen w liście napisanym po wizycie w rejonach wydobycia gazu łupkowego w USA: “Miałem niedawno możliwość odwiedzenia obszarów w USA, na których wydobywa się gaz łupkowy metodą szczelinowania hydraulicznego i byłem przerażony. (…) Spotkałem chore rodziny, które nie mogły wyprowadzić się ze swojej ziemi. Widziałem bąbelki gazu wydobywające się z naturalnych źródeł wody gruntowej, którą można było podpalić. Słyszałem historie o chorych i umierających zwierzętach hodowlanych. Spotkałem przymykających na to oczy funkcjonariuszy instytucji nadzorujących. Widziałem uzbrojonych ochroniarzy przemysłu gazowego, którzy uniemożliwiali rolnikom wejście na ich własną ziemię. (…) Po zobaczeniu tego, ślubowałem, że zrobię wszystko co w mojej mocy, żeby nie zdarzyło się to w Zachodniej Australii.(…)”

Dyrektor Rady Ochrony Środowiska Zachodniej Australii (Conservation Council of WACCWA), Piers Verstegen odwiedził niedawno rejony wydobycia gazu łupkowego w USA i  po powrocie napisał list, w którym m.in. czytamy:

Miałem niedawno możliwość odwiedzenia obszarów w USA,   na których wydobywa się gaz łupkowy metodą szczelinowania hydraulicznego i byłem przerażony. (…)

Spotkałem chore rodziny, które nie mogły wyprowadzić się ze swojej ziemi. Widziałem bąbelki gazu wydobywające się z naturalnych źródeł wody gruntowej, którą można było podpalić. Słyszałem historie o chorych i umierających zwierzętach hodowlanych.  Spotkałem przymykających na to oczy funkcjonariuszy instytucji nadzorujących.  Widziałem uzbrojonych ochroniarzy przemysłu gazowego, którzy uniemożliwiali rolnikom wejście na ich własną ziemię. (…)

Po zobaczeniu tego, ślubowałem, że zrobię wszystko co w mojej mocy, żeby nie zdarzyło się to w Zachodniej Australii. (…) Nie mam wątpliwości, że szczelinowanie hydrauliczne jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń ekologicznych w Zachodniej Australii.”

więcej (w języku angielskim): perthnow.com.au

photo. theconservation.com/alienscapes/Flickr

zobacz też:

Buddyjska Świątynia Zen zagrożona z powodu wydobycia gazu łupkowego. List otwarty

Yoko Ono: Byłam tam.Widziałam to. Płakałam

USA: Wydobycie gazu łupkowego niszczy zdrowie i życie lokalnych społeczności

Grzegorz Krowicki: Zagrożenia związane z wydobyciem gazu łupkowego w Polsce

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: