Z Pierwszego Zjazdu Założycielskiego, wrzesień 2013
W dniach 9–12 września 2013 roku w Delhi odbyło się Pierwsze Konklawe Założycielskie Członków Międzynarodowej Konfederacji Buddyjskiej (International Buddhist Confederation — w skrócie: IBC). W spotkaniu wzięli udział znani i doświadczeni mówcy, którzy wypowiadali się na tematy ważne dla społeczności buddyjskiej, jak również omawiali kwestie o kluczowym znaczeniu dla całej ludzkości.
Uczestnicy spotkania wysłuchali niezwykle mocnych przesłań od naukowców, decydentów i przywódców religijnych na temat potrzeby wspólnej odpowiedzi Buddystów na globalny kryzys ekologiczny, oraz sposobu w jaki współpraca pomiędzy politykami, naukowcami i środowiskiem buddyjskim zaowocować może znaczącą zmianą. Kryzys ekologiczny został przedstawiony jako najbardziej pilny problem moralny naszych czasów, i odbyła się długa, poruszającą te zagadnienia dyskusja, którą poprowadził J.Ś. Gyalwang Karmapa, Ogyen Thinley Dorje. W podobnym duchu odbyła się również poważna dyskusja na temat zaangażowania buddystów w wywieranie nacisku na instytucje międzynarodowe i rządy w sprawach takich, jak rozwiązywanie konfliktów, ekologia, kwestie społeczne oraz relacje pomiędzy różnymi tradycjami religijnymi.
Deklaracja Celów
Współczesny kryzys ekologiczny zakorzeniony jest w ludzkiej motywacji i zachowaniu. Napędza go zwiększająca się nieustannie konsumpcja, wiara w to, że większa ilość dóbr materialnych doprowadzi do większego szczęścia, oraz brak świadomości konsekwencji naszych działań. Nie wystarczą rozwiązania technologiczne. Spowodowany przez nas kryzys ekologiczny wymaga reakcji opartej na moralności i etyce. Jest niezwykle ważne, abyśmy zajmując się przyczynami i skutkami kryzysu ekologicznego oparli się na zbiorowej mądrości tradycji buddyjskich i wpływie moralnym przywódców i instytucji buddyjskich.
Buddyjskie zrozumienie i nauki o cierpieniu i szczęściu, przyczynowości, współzależności i współczuciu mogą przyczynić się do indywidualnych i kolektywnych zmian niezbędnych dla radzenia sobie z kryzysem klimatycznym. Zwiększanie ilości dóbr materialnych, wzrost gospodarczy i coraz wyższy poziom konsumpcji uważane są za gospodarcze wskaźniki postępu ludzkości, lecz po zaspokojeniu podstawowych potrzeb, zwiększenie konsumpcji nie prowadzi do większego poczucia szczęścia czy dobrego samopoczucia. W istocie, wewnętrzny przymus coraz większej i większej konsumpcji jest wyrazem pożądania, podstawowej przyczyny cierpienia. Pomaganie ludziom w rozwijaniu świadomości przyczynowości i konsekwencji ich działań ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia naszego negatywnego wpływu na środowisko.
Na nauczycielach buddyjskich spoczywa odpowiedzialność nie tylko za nauczanie, lecz również za przewodzenie innym poprzez osobistą zmianę i praktyczne działania. Musimy zmienić swoje oczekiwania i styl życia, aby zmniejszyć nasz wpływ na środowisko naturalne. Świadomość ekologiczna i odpowiedzialność ekologiczna muszą być uważane za formę praktyki buddyjskiej. Przywódcy buddyjscy mogą tworzyć modlitwy i sadhany w celu włączenia ekologicznej kontemplacji i ekologicznego działania w codzienną buddyjską praktykę swoich uczniów. Buddyjscy nauczyciele i instytucje powinni własną postawą stanowić przykład, aby prowadzić i inspirować innych.
Rekomendacje
Międzynarodowa Konfederacja Buddyjska powinna ustanowić strukturę, która zajmowała się będzie kwestiami ekologicznymi. Może to być Stały Komitet ds. Środowiska lub Międzynarodowa Buddyjska Rada Ekologiczna. Powinny one:
1.Wydać oświadczenie w sprawie zmiany klimatu, popierające rozwój energii odnawialnej, zachęcające buddystów do rezygnacji z paliw kopalnych i promujące ekologicznie zrównoważony styl życia, jako formę praktyki buddyjskiej.
2. Połączyć buddystów zajmujących się kwestiami ekologicznymi, tak, by mogli oni wypracować wspólne stanowisko. Koordynować wymianę on-line i konferencję na temat Buddyzmu i Ekologii.
3. Określić kwestie priorytetowe i wypracować strategie lub stanowiska dotyczące każdej z tych kwestii.
4. Stworzyć materiały szkoleniowe dla buddyjskich liderów aktywizmu ekologicznego, które powinny być napisane prostym, łatwym do przetłumaczenia językiem, zrozumiałym dla ludzi bez przygotowania naukowego.
5. Uzupełniać i wspomagać prace w krajach członkowskich, kompilować materiały źródłowe i analizy przypadków, najlepsze praktyki i inicjatywy instytucji członkowskich oraz informacje te szeroko rozpowszechniać.
6. Ocenić wpływ na środowisko współczesnych rytuałów buddyjskich i zaproponować alternatywy dla rytuałów i praktyk wpływających nań negatywnie.
7. Pomóc Zarządowi i Sekretariatowi IBC w takim zorganizowaniu bieżącej działalności i przyszłych konferencji i spotkań, aby odbywały się one w sposób ekologicznie odpowiedzialny.
8. Pomóc Komitetowi ds. Zachowania Dziedzictwa i Rozwoju w zintegrowaniu najlepszych praktyk ekologicznych z przyszłymi planami dotyczącymi świętych miejsc i pielgrzymek.
Tłumaczenie: Jan Skoczylas
źródło: ecobuddhism.org
zobacz także: Buddyjska Deklaracja w Sprawie Zmian Klimatu
Jeden komentarz do “Deklaracja Międzynarodowej Konfederacji Buddyjskiej w sprawie ziemskiego środowiska naturalnego”
Możliwość komentowania została wyłączona.