
Grupa Zielonych w Parlamencie Europejskim wraz z Navdanyą, organizacją indyjskiej aktywistki i naukowca, Vandany Shivy, utworzyła petycję w sprawie nowego wniosku legislacyjnego Komisji Europejskiej dotyczącego produkcji i komercjalizacji nasion. Wniosek ten został przedstawiony przez KE w maju i obecnie jest procesu legislacyjnego w Parlamencie Europejskim. Zieloni i Navdanya chcą zmobilizować obywateli, aby zażądali radykalnych zmian w proponowanym ustawodawstwie.
Odwiedź stronę:www.seedfreedom.eu
(z Newslettera europeangreens.eu)
Treść Apelu:
Nowe europejskie ustawodawstwo dotyczące “Marketingu nasion” zagraża Bezpieczeństwu Żywnościowemu i Demokracji
Przyłącz się do apelu obywateli Europy o WOLNE NASIONA I DEMOKRACJĘ ŻYWNOŚCIOWĄ
Petycja ta utworzona została 2 października — w dzień urodzin Gandhiego. Przypomina to nam, że gdy niesprawiedliwe prawa zagrażają naszemu wspólnemu dobru, konieczne jest nieposłuszeństwo obywatelskie.
Nasiona są dobrem wspólnym. Są one darem natury i rezultatem stuleci ciężkiej pracy rolników na całym świecie, którzy je selekcjonowali, chronili i hodowali. Są źródłem życia i pierwszym ogniwem w naszym łańcuchu żywnościowym.
To wspólne dobro jest zagrożone. W ostatnich dziesięcioleciach europejskie prawodawstwo coraz bardziej ogranicza dostęp do nasion, a rolnictwo przemysłowe staje się dominującym modelem upraw. Na rynek Unii Europejskiej mogą być wprowadzane jedynie nasiona, które odpowiadają temu modelowi. Muszą przejść skomplikowane i kosztowne badania oraz procedury rejestracji, a ich uprawa zależna jest od stosowania substancji chemicznych. Ustawodawstwo to w dramatyczny sposób zmniejszyło różnorodność odmian nasion, w poważny sposób zagrażając naszemu bezpieczeństwu żywnościowemu. KIlka globalnych przedsiębiorstw nasiennych kontroluje i monopolizuje rynek. Tych samych siedem międzynarodowych przedsiębiorstw kontroluje 75% wszystkich finansowanych przez kapitał prywatny badań nad nasionami; 60% światowego komercyjnego rynku nasion i 76% globalnej sprzedaży przemysłu agrochemicznego. (ETC Group)
Nowy wniosek legislacyjny Komisji Europejskiej pogarsza sytuację. Jeszcze bardziej ogranicza i zmniejsza bioróżnorodność oraz wolny dostęp rolników i obywateli do nasion, ułatwiając jednocześnie międzynarodowym przedsiębiorstwom nasiennym uzyskanie wyłącznych praw do wprowadzania nasion na rynek. Jednocześnie odmiany nasion obdarzone odpornością na szkodniki i zdolnością adaptacji do zmian klimatu, są w coraz większym stopniu wykluczane z rynku lub ograniczane do tak zwanych rynków niszowych. Ustawodawstwo to będzie miało wpływ nie tylko na Europę, ale na cała planetę.
Stanowczo sprzeciwiamy się temu prawu monopolu na nasiona. W czasie gdy ONZ uznaje, że przyszłość żywności to rolnictwo ekologiczne, lokalność i różnorodność, wniosek Komisji Europejskiej uznaje za niezgodne z prawem obdarzone ogromnym potencjałem, wibrujące energią alternatywy, oparte na wolności nasion i demokracji żywnościowej.
W czasie, gdy konsumenci coraz częściej wybierają żywność lokalną, ekologiczną, zdrową, smaczną, pożywną i wolną od chemikaliów i GMO, proponowane przez Unię Europejską prawo nasienne pozbawia konsumentów wolności żywnościowej. 72% światowej żywności pochodzi z małych gospodarstw — Nie jesteśmy niszą — Jesteśmy przyszłością!
Sprawcie, by wasz głos został usłyszany!
Podpiszcie apel o odrzucenie “Prawa Monopolu Nasion” Komisji Europejskiej i domagajcie się prawa do wibrujących energią, zdrowych, wolnych od chemikaliów i GMO nasion i żywności.
W duchu Gandhiego, wzywamy do nieposłuszeństwa obywatelskiego przeciwko niesprawiedliwym przepisom nasiennym i oświadczamy, że:
Nie uznamy żadnego prawa, które bezprawnie czyni nasiona wyłączną własnością korporacji, przeciwstawia się nadrzędnemu celowi, jakim jest ochrona i wzbogacanie różnorodności, wzmacnia niebezpieczny dla przyszłości ludzi i planety model rolnictwa przemysłowego oraz ignoruje obdarzone ogromnym potencjałem, zdrowe alternatywy, konieczne dla rozwoju zrównoważonych społeczności i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego we wszystkich regionach świata.
“Dopóki pozostanie przesąd, ze należy przestrzegać niesprawiedliwych praw, dopóty będzie istniało niewolnictwo”. Mahatma Gandhi
źródło: www.seedfreedom.eu
petycję podpisać można tutaj: www.seedfreedom.eu
Tłumaczenie: Jan Skoczylas
Jeden komentarz do “Przyłącz się do Kampanii o Wolne Nasiona”
Możliwość komentowania została wyłączona.