Naomi Klein na konferencji klimatycznej w Watykanie

Naomi Klein — aktywistka, pisarka i jak sama się określa “laicka żydowska feministka” — przemawiała w środę 2 lipca w Watykanie, gdzie poparła papieskie przesłanie o podjęcie globalnego działania na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu i zaapelowała o stworzenie “pięknego świata” bez uzależnienia od paliw kopalnych. 

Naomi Klein — aktywistka, pisarka i jak sama się określa “laicka żydowska feministka” — przemawiała w środę 2 lipca w Watykanie, gdzie poparła papieskie przesłanie o podjęcie globalnego działania na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu i zaapelowała o stworzenie “pięknego świata” bez  uzależnienia od paliw kopalnych. 

naomi
Foto: Adolfo Lujan/flickr/cc

Klein, która została zaproszona przez Watykan, wygłosiła swoją mowę na krótko przed dwudniową konferencją na temat ostatniej encykliki papieża Franciszka, Laudato Si, poświęconej ekologii i zagrożeniom ze strony globalnego systemu gospodarczego — tematom, które autorka  To zmienia wszystko. Zmiany klimatu a kapitalizm, zna bardzo dobrze.

Encyklika została bardzo dobrze przyjęta przez aktywistów ekologicznych, takich jak  dyrektor Greenpeace International, Kumi Naidoo, który nazwał ją “wezwaniem do natychmiastowego, zdecydowanego działania”.

Papież Franciszek pisze, że nauka zawarta w Laudato Si  nie jest  przeznaczona  jedynie dla świata katolickiego, lecz ‘dla każdej osoby żyjącej na tej planecie’.  I jako laicka żydowska feministka, która była raczej zaskoczona zaproszeniem do Watykanu, mogę powiedzieć, że ta nauka z pewnością do mnie przemówiła”  powiedziała Klein dziennikarzom w przededniu   konferencji zatytułowanej Człowiek i planeta na pierwszym miejscu: musimy zmienić kierunek rozwoju.

Pisarka wyraziła się z uznaniem o, jak to nazwała, “fundamentalnym przesłaniu o współzależności w samym sercu encykliki”.

Klein wypowiedziała się również na temat tego, co może się wydawać mało prawdopodobnym sojuszem z głową kościoła katolickiego.

Jak podaje agencja Associated Press,  powiedziała: “Wziąwszy pod uwagę ataki ze strony Partii Republikańskiej a także wpływy przemysłu paliwowego w Stanach Zjednoczonych, decyzja o zaproszeniu mnie była bardzo odważna”. “Moim zdaniem oznacza to, że Stolica Apostolska nie daje się zastraszyć, i wie, że kiedy otwarcie wyrażamy pełne mocy prawdy, przysparzamy sobie  potężnych wrogów, i jest to nieuniknione”.

Zauważyłam wspólny temat wśród krytyków.  Słyszymy, że być może papież Franciszek ma rację, jeśli chodzi o naukę, czy nawet moralność, ale ekonomię  i politykę powinien pozostawić ekspertom” —  powiedziała Klein w swojej mowie. “Mówi się nam, że oni są tymi, którzy znają się na handlu emisjami i prywatyzacji wody, a także, że rynki mogą rozwiązać każdy problem. Stanowczo się z tym nie zgadzam.

Prawda jest taka, że znaleźliśmy się w tym niebezpiecznym miejscu między innymi dlatego, że wielu z tych ekspertów gospodarczych całkowicie nas zawiodło,  posługując się swoimi potężnymi technokratycznymi umiejętnościami w sposób pozbawiony mądrości” — zauważyła.

W świecie, w którym zysk przedkłada się stale zarówno  nad dobro ludzi, jak i planety,  ekonomia klimatyczna łączy się z etyką i moralnością. Ponieważ zgadzamy się, że narażanie życia na ziemi na zniszczenie jest kryzysem moralnym, spoczywa na nas obowiązek odpowiedniego działania”.

Powtarzając apel papieża o zajęcie się nierównościami, Klein powiedziała, że “nasz obecny system powoduje również ciągłe zwiększanie się nierówności”.

Klein podkreśliła jednocześnie, że jej pobyt w Watykanie nie oznacza zmiany czyichkolwiek poglądów.

Jest to sojusz w konkretnej sprawie.  To nie jest fuzja” — stwierdziła  Klein.  “Lecz  w obliczu tak ogromnego kryzysu, ludzie muszą opuścić swoje strefy komfortu”.

Pomimo skali kryzysu, Klein podkreśliła: “Możemy się ocalić”.

Uczestnicy ruchu na rzecz sprawiedliwości klimatycznej na całym świecie mówią: Popatrzcie na cudowny świat po drugiej stronie odważnej polityki, której nasiona już przynoszą obfite owoce każdemu, kto tylko chce patrzeć”.

Następnie przestań myśleć, że to zbyt trudne, żeby było możliwe.

I przyłącz się do nas w pracy nad tym, by to co możliwe stało się rzeczywistością” —  powiedziała.

Dwudniowa konferencja, odbywająca się  na kilka miesięcy przed międzynarodowym Szczytem Klimatycznym COP21 w Paryżu, jest organizowana wspólnie przez Papieską Radę ds. Sprawiedliwości i Pokoju oraz Międzynarodową Współpracę dla Rozwoju i Solidarności (International Cooperation for Development and Solidarity  — CIDSE), porozumienie katolickich agencji rozwojowych. Obok Klein, mowy wygłoszą m.in. współprzewodniczący Międzyrządowego Zepołu ds. Zmian Klimatu ONZ,  Ottmar Edenhofer, przewodniczący rady papieskiej kardynał Turkson oraz sekretarz generalny CIDSE, Bernard Nils.

Nadia Prupis

Tłumaczenie: Jan Skoczylas

źródło: commondreams.org

Artykuł udostępniony na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License

%d bloggers like this: